fbpx

Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i terapia zajęciowa

Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i terapia zajęciowa – kierunek przyszłości?

Moda na pedagogikę przypomina trochę trendy zmieniające się na wybiegach. Raz cieszy się ogromną popularnością, innym razem pozostaje w cieniu nauk technicznych. Bez względu na nastroje edukacyjne, wiele osób każdego roku wybiera ten kierunek. Dlaczego? Ponieważ jako jeden z nielicznych daje możliwość stabilnej pracy i rozwoju zawodowego, rozumianego trochę inaczej niż kariera w korporacji.

Już dziś zacznij kreować swoją zawodową przyszłość

 

Zastanawiasz się, czy warto studiować pedagogikę. Jeżeli czytasz właśnie te słowa, odpowiedź może być jedynie twierdząca. Dlaczego? Ponieważ oznacza to, że lubisz ludzi, a ludzie lubią Ciebie. Masz dar empatii i wiesz, że nic tak nie podnosi samooceny, jak pomaganie innym. Jeżeli byłoby inaczej, w ogóle nie zainteresowałbyś się takim kierunkiem studiów i nie trafił na naszą stronę. Skoro na niej jesteś, poznajmy się bliżej. Postaramy się rozwiać Twoje dylematy, a później sam zdecydujesz, czy masz ochotę pozostać z nami przez najbliższe trzy, a może pięć lat?

Kończąc pedagogikę, możesz pracować z:

– dziećmi i młodzieżą,

– osobami starszymi,

– całymi rodzinami.

Pedagogika – jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Czy po pedagogice można znaleźć pracę? Oczywiście, że tak! Być może zewsząd słyszysz głosy, że kończąc pedagogikę dołączysz do grona bezrobotnych. Nic bardziej mylnego. Zamiast słuchać pesymistycznych historii, uruchom myślenie. Po pierwsze, dzieci będą istnieć zawsze. Zmieniający się tryb życia i pogoń za sukcesem powoduje, że rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich pociech. Szukają dla nich opieki na czas, kiedy pozostają w pracy. Dodajmy – dobrej opieki. Dlatego w placówkach opiekuńczych coraz częściej brakuje pedagogów – osób wykształconych w tym kierunku, które zadbają o kompleksowy rozwój dziecka. Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie w pracy z najmłodszymi? Nie myśl, tylko działaj! W końcu, jak mawiał Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Pedagog pracuje nie tylko z dziećmi

Jeżeli rozważasz wybór studiów pedagogicznych pamiętaj, że praca pedagoga nie kończy się na opiece nad dzieckiem. Ciekawym doświadczeniem mogą być osoby stojące na drugim końcu osi wieku, czyli… Seniorzy! W tej kategorii również otwierają się coraz szersze perspektywy zawodowe. Dlaczego? Ponieważ w Polsce każdego roku przybywa osób w podeszłym wieku, co można wywnioskować z danych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Na tym jednak nie koniec. Statystki pokazują, że Polacy żyją dłużej i w związku z tym częściej potrzebują pomocy. Placówkami, które za kilka lat będą wyrastać jak grzyby po deszczu, będą więc ośrodki pomocy społecznej, zapewniające dzienną lub całodobową opiekę dla seniorów. Miałbyś ochotę spróbować w nich swoich sił?

Wyzwanie dla najbardziej ambitnych i silnych duchem

A może chcesz podjąć się trudnego i jednocześnie bardzo ekscytującego zadania? Kończąc pedagogikę, możesz pomagać tym, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na bardzo krętej drodze. Rodziny w trudnej sytuacji materialnej, osoby z uzależnieniami albo mające problemy z prawem, dzieci szukające nowych rodzin czy osoby dotknięte ciężką chorobą – oni najbardziej potrzebują pomocy. Nie miej złudzeń – praca w takim charakterze jest bardzo trudna i wymaga siły charakteru. Ale jeśli pokonasz swoje lęki i podejmiesz wyzwanie, jednego możesz być pewien – poziom satysfakcji zwiększy się dwukrotnie. Bo każdy krok do przodu, który poczynią Twoi podopieczni, będzie nie tylko ich, ale także Twoim sukcesem. I znów odwołamy się do świata – ratujesz całą planetę, jeśli okazujesz pomoc chociażby jednemu jej mieszkańcowi!

Praca w dużej firmie po pedagogice? To bardziej realne niż myślisz!

Osoby po studiach technicznych, prawnicy, lekarze – wiesz doskonale, że oni z łatwością znajdą zatrudnienie. Ale… Ostatnie lata pokazują, że na rynku zaczyna powoli brakować osób, mających tak zwane kompetencje miękkie. Umiejętność integrowania pracy różnych specjalistów, zdolność planowania działań czy panowania nad relacjami w miejscu pracy – to atuty pedagogów. Z tego względu coraz częściej upominają się o nich duże firmy. Dlaczego? Ponieważ brakuje „dobrego ducha”, który ułoży, a kiedy trzeba, naprawi relacje między pracownikami. Czasem też będzie potrafił wytłumaczyć zawiłe zagadnienia tak, aby zrozumiało je nawet małe dziecko, innym razem zmotywuje do działania, daleką od krytykowania i oceniania. Podczas studiów z pedagogiki rozwijasz swoją kreatywność, szlifujesz wrażliwość i uczysz się jeszcze lepiej rozumieć ludzi. Chciałbyś pracować w taki właśnie sposób? To też pomaganie! Pomyśl o tym, zanim zrobią to inni.

Mniej pedagogów, większe możliwości na rynku pracy

Zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda praca pedagoga? To trochę jak jazda rowerem po górzystym terenie – raz musisz się bardzo napracować, by za chwilę jechać na luzie i móc poczuć wiatr we włosach. To, czego możesz być pewien<s>, </s>to równowaga – dokładnie taka<s>,</s> jak na jednośladzie. Może na początku trochę trudno ją osiągnąć, ale jak już oswoisz jazdę na dwóch kółkach, to o niej zapominasz i cieszysz się z pokonania każdego kolejnego kilometra! Dlaczego praca ta jest stabilna? Bo już za chwilę pedagogów zacznie brakować. Dziś średnia wieku nauczycieli to około 45 lat. W grupie tej znajdują się zarówno osoby, które dopiero podjęły pracę oraz nauczyciele będący w wieku przedemerytalnym. Jak myślisz, których jest więcej? Brawo, jeśli pomyślałeś, że tych drugich.

Praca jako pedagog – zalety, których nie znajdziesz w innym zawodzie

Dlaczego jeszcze warto być pedagogiem? To zawód idealny dla osób, które marzą o samorealizacji i doskonaleniu się, ale rozumianym trochę inaczej niż to, w korporacji. W pracy pedagoga nie wspinasz się po drabinie hierarchii. Nie musisz nikomu nic udowadniać i rywalizować z kolegami po fachu. Zdobywając pracę, pozostajesz w niej na wiele lat. Tym, co pokazuje Twój bieg kariery jest każdy kolejny dzień przepracowany w wybranej placówce. W ten właśnie sposób zdobywasz doświadczenie w pracy z ludźmi – coś czego nie można przeliczyć na pieniądze ani na dumnie brzmiący tytuł na wizytówce. Idziesz odważnie do przodu, mogąc skupić się na sobie i tym, że coraz lepiej wykonujesz swoją pracę, wzbudzając coraz większe zaufanie osób, które towarzyszą ci na drodze zawodowej. Oswajając się z różnymi grupami społecznymi, coraz lepiej potrafisz rozmawiać z drugim człowiekiem. To umiejętność, którą wykorzystasz nie tylko w pracy, ale w codziennym życiu, również rodzinnym, kiedy będziesz umieć załagodzić spór czy podnieść na duchu tych, na których najbardziej Ci zależy.

A co z zarobkami?

To temat, który coraz silniej targa opinią publiczną. I bardzo dobrze! Żyjemy w czasach, kiedy pedagodzy nie boją się otwarcie mówić o swoich problemach i oczekiwaniach – również tych finansowych. Rosnąca świadomość społeczna i zmieniające się postrzeganie pedagogów, sprawia, że cieszą się coraz większym szacunkiem. Ludzie nie boją się do nich zwrócić o pomoc, nawet jeśli polega ona na kilkuminutowej rozmowie. Nie boją się też docenić tej pomocy. Prognozy pokazują, że wynagrodzenia pedagogów będą sukcesywnie rosnąć. Nie w takim tempie, jak w biznesie czy bankowości, ale z pewnością nie pozostaną w miejscu. Pamiętaj także o tym, że pracując w placówkach publicznych, możesz liczyć na rozmaite dodatki funkcyjne. Innymi słowy – im dłużej pracujesz i im większe masz osiągnięcia, tym lepiej zarabiasz.

 

Pedagogika to dobry wybór, ponieważ:

– z każdym rokiem ubywa osób z kwalifikacjami pedagoga,

– po studiach masz możliwość stabilnej pracy,

– w zawodzie nie musisz z nikim rywalizować – skupiasz się na sobie i swoich umiejętnościach,

– masz stały kontakt z ludźmi,

– umiejętności zdobyte w pracy wykorzystujesz w codziennym życiu.

Pracuj pomagając, pomagaj pracując – to naprawdę jest możliwe!

Pracę wykonywać trzeba, ale pomaganie… To może być całkiem fajne i dobre dla zdrowia. A jakby tak połączyć jedno z drugim? Wybierając się na pedagogikę, dajesz sobie na to szansę. Dość jednak teorii, przejdźmy do ciekawostek. I skupmy się na pomaganiu, bo to przede wszystkim będziesz robić, jeśli zdecydujesz się na zawód pedagoga.   

 

Pomagaj innym jeśli chcesz:

– żyć dłużej,

– zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych,

– zapewnić sobie dobry nastrój,

– uchronić się przed depresją i wypaleniem zawodowym,

– cieszyć się sprawnością umysłu na swoich 100 urodzinach!

Dlaczego warto pomagać innym?

Badania prowadzone w 2013 roku potwierdzają, że pomaganie innym przedłuża życie. Naukowcy zebrali wyniki 40 badań prowadzonych w 40 ośrodkach naukowych na świecie. Na ich postawie doszli do wniosków, że pomoc niesiona innym ludziom zmniejsza śmiertelność o 22%. Dużo? Oczywiście, że tak!

Uszczęśliwiasz drugą osobę i… Siebie!

Pomaganie innym poprawia nastrój. To też udowodnili naukowcy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ okazując drugiej osobie szlachetny gest, stymulujesz wydzielanie dopaminy przez mózg. To neuroprzekaźnik, który znacząco wpływa na poprawę nastroju. Ale uwaga! Elizabeth Lightfoot z Uniwersytetu w Minnesocie przekonuje, że najlepsze rezultaty osiąga się, pomagając systematycznie. Nie wierzysz? Być może miałeś kiedyś okazję okazać komuś drobną pomoc? Pomogłeś wnieść siatkę z zakupami sąsiadowi, podlałeś kwiatki przyjaciela podczas jego nieobecności bądź przepuściłeś w kolejce osobę z niepełnosprawnością. Jak się wtedy czułeś, pamiętasz? Miałeś wrażenie, że urosły Ci skrzydła? To prawidłowa reakcja, chociaż na gorąco rzadko ją sobie uświadamiamy! Po prostu, czujemy się szczęśliwsi!

Żyjesz dłużej i szczęśliwiej!

Wyniki badań, które zostały opublikowane w BMC Public Health, jednoznacznie dowodzą, że pomagając innym, jesteś mniej narażony na depresję czy wypalenie zawodowe. To bardzo ważne. I chociaż może dziś o tym nie myślisz, pamiętaj, że statystki są nieubłagane. W chwili obecnej na syndrom wypalenia zawodowego cierpi co czwarty Polak. Co jest tego przyczyną? W największym stopniu brak poczucia satysfakcji z pracy i monotonia. Decydując się na zostać pedagogiem, nie zaznasz tego uczucia. W końcu każdy z Twoich podopiecznych będzie inny, bo… Ludzie z natury są różni!

Ćwiczysz umysł

Altruizm i empatia pozwalają także na dłużej zachować bystrość umysłu. Dlaczego? Ponieważ pracując z ludźmi, cały czas stymulujesz mózg do pracy, zdobywasz nową wiedzę, doświadczenia i praktyczne umiejętności. Twoje szare komórki nie próżnują. Każdego dnia muszą zauważyć potrzeby drugiego człowieka i realia zmieniającego się świata. Ponadto wymieniasz się spostrzeżeniami z ludźmi, którzy pracują razem z Tobą i przyswajasz to, co mają Ci do powiedzenia. W ten sposób Twój mózg cały czas pracuje na pełnych obrotach i… Nie ma czasu się zestarzeć!

Twoja przyszłość zależy od Ciebie

Podjąłeś już decyzję odnośnie do swojej przyszłości? Mamy nadzieję, że chociaż trochę ułatwiliśmy Ci wybór studiów. Nie spiesz się, przemyśl wszystko jeszcze raz. Spróbuj wyobrazić sobie siebie za pięć lat. Gdzie chciałbyś wówczas być? Wolałbyś zarządzać dużą firmą czy mieć wokół siebie ludzi, dla których jesteś podporą i szansą na wyjście z trudnej sytuacji? Rozumiemy, że to trudne, ale śmiało patrz w przyszłość. Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Dlaczego? Tak, po prostu. Bo dla nas ważni są Ludzie. Ty także!

 

Wybierając studia w Wyższej Szkole Lingwistycznej, zyskujesz:

– oszczędność czasu – studia ograniczają się do trzech zjazdów w semestrze,

– możliwość samodzielnego planowania nauki dzięki zajęciom odbywającym się on-line,

– rzetelną wiedzę i solidne przygotowanie do zawodu – możemy poszczycić się wykwalifikowaną kadrą, mającą nie tylko szeroką wiedzę teoretyczną, ale także duże doświadczenie w pracy z ludźmi,

– sympatyczną atmosferę na uczelni, jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej!,

– dogodną lokalizację blisko centrum miasta i infrastrukturę zapewniającą wygodę kształcenia,

– program stypendialny dla najlepszych! Daj sobie szansę dołączyć do ich grona!

Skip to content